Łącznik elektryczny

Łącznik służy do zamykania i rozłączania obwodu elektrycznego. Przy włączaniu prądu obydwa kontakty stykają się ze sobą przewodząc prąd, przy wyłączaniu następuje ich rozdzielenie, (otwarcie) i przerwanie przepływu prądu.

Rysunek 8

Najprostszy łącznik w stanie otwartym przedstawiono na rys. 8a. Jeżeli obwód elektryczny nie jest przerwany i prąd może płynąć, to obowiązuje symbol z rys. 8b. Istnieją również łączniki, w których jedna dźwigienka przełącza 2 lub więcej łączników. Są to tak zwane łączniki 2-biegunowe lub wielobiegunowe. Symbol łącznika dwubiegunowego widoczny jest na rys. 8c. Podwójna linia wskazuje, że oba segmenty przełączające są połączone mechanicznie, a nie elektrycznie.
Łącznik jednobiegunowy, który w jednej pozycji łączy z biegunem jednego obwodu, a w pozycji drugiej z biegunem drugiego, przedstawia rys.8d. Taki łącznik nazywamy przełącznikiem, gdyż przełącza bieguny dwóch różnych obwodów. Podobny przełącznik Z dwoma kompletami kontaktów przełączających oznacza się symbolem pokazanym na rys. 4-3e. Jeżeli łącznik ma jeszcze więcej biegunów, to jest nazywany łącznikiem wielopozycyjnym lub wielostopniowym. Przełącznik umożliwiający połączenie jednego bieguna z każdym z pozostałych sześciu biegunów przedstawiono na rys. 8f. Strzałka oznacza kierunek obrotu przełącznika. Takie przełączniki wielopozycyjne mogą być Zestawiane w sekcje lub tzw. piętra I po odpowiednim połączeniu kontaktów mogą realizować skomplikowane funkcje przełączające.
Dwubiegunowy wielopozycyjny (dwusekcyjny) przełącznik przedstawia rys. 8g. Oczywiście, w takim przełączniku nie wszystkie kontakty muszą być wykorzystane I dawać połączenia obwodów elektrycznych. Często można spotkać się również z łącznikami, które pozostają w stanie zamkniętym tak długo, jak długo naciskamy przycisk! toteż nazywamy Je przyciskami  (np. przycisk dzwonkowy). Symbol stosowany w tym przypadku podano na rys. 8h.

Na zdjęciu 9 widać pięć często spotykanych typów łączników. Poniżej rysunek 10 przedstawia te same łączniki w postaci symboli.

Zdjęcie 9

Rysunek 10

Rysunek 10d zawiera skróconą wersje zdjęcia 9d, różnica polega na ilości łączników. Na zdjęciu 9d mamy do czynienia z ośmioma a na rysunku 10d z czterema.

Każdy rodzaj łącznika ma swoje określone przeznaczenie. Łącznik może być łatwo uszkodzony przy przeciążeniu styków zbyt dużym prądem, co prowadzi do ich wypalania. W przypadku zbyt dużego napięcia może wystąpić w łączniku przebicie. Każdy producent podaje dopuszczalny prąd i maksymalne napięcie dla produkowanych typów łączników.

Elektronik potrzebuje łacznika aby:
— włączyć i wyłączyć prąd (lub napięcie),
— przełączyć zakresy przyrządu wielozakresowego,
— włączyć napięcie na swym stanowisku laboratoryjnym,
 

 

PRZEKAŹNIK